Zabezpieczanie danych narażonych na ryzyko jest główną troską wielu firm.
Co zrobić, jeśli pracownik przenosi dane klienta do domu, aby pracować?
Małe urządzenia pamięci masowej, takie jak dyski USB czy dyski twarde, mogą być łatwo zgubione lub skradzione – każdego roku na całym świecie znikają ich ponad 2 miliony, a badania wykazały, że ponad połowa zgubionych pamięci USB jest podłączana do sieci.
W wyniku czego Twoja organizacja jest zagrożona nieprzestrzeganiem GDPR.
Jednym prostym krokiem do zmniejszenia tego ryzyka jest użycie zaszyfrowanych urządzeń.
Szyfrowanie polega na zakodowaniu danych w taki sposób, aby odczytał je tylko ktoś z odpowiednim kodem lub kluczem.
RODO zostało wdrożone w Europie, zapewniając większą ochronę danych i prawa osób fizycznych.
Daje to firmom prostsze i bardziej przejrzyste otoczenie prawne, w którym mogą działać, a ludziom więcej informacji na temat tego, co firmy mogą zrobić z ich danymi.
Istnieją również ostrzejsze grzywny dla firm, które nie spełniają wymogów. Organizacje mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 4% rocznego globalnego obrotu lub 20 milionów euro.
Wszystko to sprawia, że zapewnienie właściwej ochrony ważnych i poufnych informacji jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.
Wirusy: Łącząc się z plikami i infekując inne pliki, mogą rozprzestrzeniać się w sposób niekontrolowany, uszkadzając podstawowe funkcje systemu i usuwając lub uszkadzając pliki.
Rootkity: Nie zawierają szkodliwego oprogramowania – są techniką maskowania, używaną do ukrywania złośliwego oprogramowania, dzięki czemu są niezauważalne przez programy do wykrywania i usuwania wirusów.
Programy szpiegujące: Ukrywają się w tle i szpiegują użytkowników, notując ich aktywność online, w tym hasła, numery kart kredytowych, nawyki przeglądania stron i wiele innych.
Trojany: Ukrywają się za legalnym oprogramowaniem. Użytkownicy pobierają je, myśląc, że są użytecznymi częściami oprogramowania, zamiast tego otrzymują zainfekowany komputer.
Robaki: Są to programy samoreplikujące, które mają na celu rozpowszechniać złośliwy kod. Korzystając z interfejsów sieciowych, mogą infekować całe sieci – lokalnie lub przez Internet. Następnie wykorzystują zainfekowane maszyny do infekowania innych.
Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania z możliwością cichego szyfrowania plików, poprzedzającego żądanie płatności online w zamian za klucz deszyfrujący.
Może być ono instalowane w systemach poprzez złośliwy załącznik e-mail, pobranie zainfekowanego oprogramowania lub odwiedzenie złośliwej witryny lub linku.
Gdy system jest zainfekowany, oprogramowanie ransomware działa w tle, łącząc się ze zdalnym serwerem, w celu zaszyfrowania pojedynczych plików, całych katalogów plików lub kompletnych dysków.
Regularne kopie zapasowe chronią przed przypadkową utratą danych lub spowodowaną przez złośliwe oprogramowanie – od usterek sprzętowych i wirusów po błędy ludzkie lub kradzieże – ponieważ mogą one służyć do przywracania oryginalnych plików danych.
Wybór właściwego nośnika i procedury tworzenia kopii zapasowych zależy od wielu elementów:
Oprócz podstawowych danych powinieneś mieć co najmniej dwie dodatkowe kopie zapasowe, które znacznie zmniejszą ryzyko utraty danych. Mogą to być rozwiązania fizyczne i / lub chmury.
Najlepiej przechowywać kopie danych na co najmniej dwóch różnych typach pamięci, na przykład na wewnętrznych dyskach twardych I wymiennych nośnikach pamięci (taśmach, zewnętrznych dyskach twardych, napędach USB, kartach SD, dyskach CD i DVD).
To naprawdę oczywiste, ale nie warto przechowywać zewnętrznego urządzenia pamięci masowej w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się magazyn produkcyjny. W przypadku pożaru, zalania lub włamania – utracisz wszystkie swoje dane.
Aby być całkowicie chronionym, użytkownik lub organizacja musi mieć kopię zapasową danych i zarchiwizować je offline.
Każde urządzenie podłączone do zaatakowanego systemu lub sieci jest podatne na ataki.
Jeśli dysk twardy z kopią zapasową jest podłączony do laptopa, przy zainstalowanym oprogramowaniu ransomware, zostanie on również zaszyfrowany.
Zarchiwizowanie najważniejszych danych na nośnikach optycznych może wyeliminować to ryzyko.