Violet Chip


Wyobraźmy sobie oszczędne, wydajne oświetlenie, którego barwa światła jest bardzo podobna do światła naturalnego i które można dostosować (bardziej ciepłe lub zimne) do danego środowiska. To właśnie zapewnia technologia Violet Chip firmy Mitsubishi Chemical Corporation (MCC). Firma MCC tworzy tego typu lampy dzięki technologiom pozwalającym na wyprodukowanie całego pakietu podzespołów LED Violet Chip. Pakiet obejmuje substraty półprzewodnikowe, wysokoenergetyczne fioletowe chipy LED (emitujące światło), materiały przekładkowe ochraniające chipy i luminofory wzbudzane przez fioletowe chipy zapewniające emisję białego światła.

Naturalne światło słoneczne składa się ze wszystkich widocznych długości fal:  niebieskiej, zielonej, żółtej, czerwonej.  Więc aby diody LED mogły emitować światło naturalne, musi ono obejmować szerokie, równe spektrum wszystkich tych długości fal. Typowe „pseudo-białe” diody LED stanowią połączenie niebieskiej wzbudnicy i żółtego luminoforu. Jednak tego typu diody LED dysponują oddzielnymi niebieskimi i żółtymi/zielonymi szczytami, a długość fali czerwonej jest bardzo słaba. Dlatego też przedmioty takie jak np. czerwone jabłka oświetlone takim światłem mogą się wydawać brązowe.

Diody LED tworzone w technologii MCC Violet Chip emitują spektrum, które bardziej przypomina spektrum światła słonecznego. Więc jego jakość jest bardzo wysoka i umożliwia ono prezentację rzeczywistych kolorów. Współczynnik oddania barw (CRI) wynosi ponad 90, a składowa R9 (czerwona) wynosi ponad 85, więc barwa czerwona wygląda żywo i realistycznie.

Firma MCC na bazie technologii Violet Chip opracowała również lampy zapewniające możliwość dostosowania światła.
Cechy produktu:

- Możliwość dostosowania temperatury barwy w zakresie 2700 K (ciepłe, białe światło) do 6500 K     
     (bardzo zimne białe światło)
 - Wartość lumenów stała w całym spektrum temperatury barw
 - Wysoka wartość CRI w całym spektrum temperatury barw
 - Pełna możliwość przyciemnienia w całym zakresie temperatury barw

Produkty oświetleniowe o wysokim współczynniku CRI z możliwością dostosowania temperatury barwy znajdują zastosowanie w wielu miejscach, w tym w szpitalach, sklepach i w placówkach ochrony zdrowia. W jednej oprawie oświetleniowej można zamontować oświetlenie dające w dzień zimne, białe światło ułatwiające skupianie się na pracy, a wieczorem światło ciepłe sprzyjające relaksowi. Można również w sklepie, w przymierzalni lub w gabinecie manikiurzystki zamontować oświetlenie symulujące wygląd osoby w nocy lub w dzień. Łatwo można zrozumieć, w jaki sposób oświetlenie VxRGB z możliwością dostosowania powstało na bazie filozofii KAITEKI w firmie MCHC (filozofii promującej wygodne, zdrowe i bezpieczne środowisko).