Nośniki z powierzchnią do nadruku umożliwiają drukowanie grafiki i obrazów bezpośrednio na powierzchni dysku. Wyobraź sobie, jak profesjonalnie będzie wyglądać dysk demo CD Waszego zespołu muzycznego lub kompilacja utworów z wydrukowanym na nim wysokiej jakości zdjęciem lub grafiką. Albo jak miło będzie zapisać zdjęcia z wakacji na dysku, a potem wydrukować na jego powierzchni swoją ulubioną fotografię, aby w przejrzysty i atrakcyjny sposób oznaczyć zawartość.

W kategorii kolorów i kontrastu, jakość nadruku na powierzchni dysku odpowiada jakości reprodukcji zdjęcia — a to dzięki lepszej, bielszej powierzchni. Dlatego też oznaczamy te produkty jako „Photo Printable”, czyli „Do nadruku zdjęć”. Wykorzystywany jest w nich specjalny tusz, charakteryzujący się optymalnym poziomem absorpcji przy wykorzystaniu wysokiej jakości drukarek do dysków CD/DVD. Powierzchnia ta pochłania tusz drukarki z doskonałą szybkością, aby drukowana grafika była wyraźna, ostra i pobawiona rozlewających się kolorów. W przypadku drukowania fotografii krótszy czas schnięcia oznacza wyższą jakość, dlatego wszystkie nośniki z powierzchnią firmy Verbatim są „szybkoschnące” — co oznacza nie tylko oszczędność czasu, lecz także mniejsze ryzyko rozmazania tuszu.

Produkty oznaczone jako „Wide Photo Printable” (z szeroką powierzchnią do nadruku zdjęć) umożliwiają drukowanie obrazów/grafiki na powierzchni dysku aż do jego wewnętrznego otworu, pozwalając na pokrycie maksymalnie dużej powierzchni.

Najnowsze nośniki do nadruku firmy Verbatim to doskonałość dzięki jakości ich powierzchni. Dyski nie tylko będą świetnie wyglądać — dzięki technologii AZO dane lub muzyka zapisane na dysku pozostaną bezpieczne i zachowają wysoką jakość, ponieważ AZO jest najbardziej stabilnym i niezawodnym barwnikiem powierzchni na rynku.

Wśród produktów z powierzchnią do nadruku firmy Verbatim dostępne są zarówno nośniki CD, jak i DVD Recordable. Lista numerów katalogowych znajduje się na stronach odpowiednich produktów. Aby drukować na dysku, należy użyć drukarki obsługującej tę technologię. Na rynku dostępna jest cała gama modeli tych urządzeń, pochodzących od różnych producentów.

Aby umieszczać nadruki na powierzchni dysku potrzebna jest drukarka ze specjalną funkcją. Na rynku istnieje wielu producentów, którzy oferują takie urządzenia. Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą dostępnych nośników CD-R, DVD-R oraz DVD+R (i informacjami produktowymi o na ich temat).

 

How to Print a CD/DVD

 

Kindly provided by Canon Europe

 

Nośniki z powierzchnią do zadruku metodą termiczną
Nośniki z powierzchnią do zadruku metodą termiczną zaprojektowane zostały do użytku w specjalnych drukarkach termicznych lub termosublimacyjnych. Należy pamiętać, że na nośnikach tych nie można umieszczać nadruków za pomocą drukarek atramentowych. Na rynku istnieje tylko kilka drukarek termiczych – większość z nich używana jako profesjonalny sprzęt powielający. Rimage Everest i TEAC P55 to drukarki termosublimacyjne (wykorzystujące technologię drukowania termicznego - Thermal Re-transfer). Rimage Prism oraz Primera Inscripta są drukarkami termicznymi do profesjonalnego użytku, a drukarka termiczna Casio przeznaczona jest dla użytkownika okazjonalnego. Poniżej przedstawiamy dane na temat kompatybilności nośników termicznych:

Nr produktu Opis Spindle Średnica zadruku Rimage Prism Rimage Everest TEAC P55 Primera Inscripta Silkscreen
43743 BD-R 25GB Wide White 6X 25pk 22-118 Nie* Tak Tak Tak (Black) Nie
43750 BD-R 50GB Wide White 6X 25pk 22-118 Nie* Tak Tak Tak (Black) Nie
43755 DVD-R Wide White 16X 50pk 21-118 Nie* Tak Tak Tak (Black) Nie
43782 DVD-R Wide White 16X 50pk 21-118 Nie* Tak Tak Tak (Black) Nie
43754 DVD+R DL Wide White 8X 50pk 21-118 Nie* Tak Tak Tak (Black) Nie
43647 DVD-R Shiny Silver 50pk 36-118 Tak Nie Nie Tak (Black) Tak
43582 CD-R Shiny Silver 50pk 23-118 Tak Nie Nie Tak (Black) Tak
43718 CD-R White 50pk 40-118 Nie* Tak Tak Tak (Black) Nie
43756 CD-R Wide White 52X 50pk 23-118 Nie* Tak Tak Tak (Black) Nie
43792 CD-R Wide White 52X 100pk 40-118 Nie* Tak Tak Tak (Black) Nie

* W niektórych drukarkach mogą istnieć ustawienia bramki na 500+ - należy to sprawdzić.

Nośniki z powierzchnią do zadruku metodą atramentową
W swojej ofercie Verbatim posiada szeroki asortyment nośników  CD-R oraz DVD/R do zadruku w drukarkach atramentowych. Są one dostępne w dwóch wersjach: z powierzchnią błyszczącą lub matową (opatentowana powierzchnia z możliwością zadruku). Poniższe wskazówki pomogą uzyskać doskonałe rezultaty przy drukowaniu:

1. Nadruk na płycie należy umieszczać dopiero po udanym zapisie danych. Pozwoli to oszczędzić czas i pieniądze.
2. Nadruk na płycie należy umieszczać w obszarze specjalnie do tego przeznaczonym. Radzimy, aby zostawić margines o szerokości 0,5 mm na zewnętrznej i wewnętrznej krawędzi płyty. Jeśli atrament zostanie naniesiony poza powierzchnię przeznaczoną do zadruku, nie wyschnie i rozmaże się niszcząc nadruk. Znajdujący się na niektórych naszych nośnikach obszar z logo firmy (przy wewnętrznej stronie płyty) również nadaje się do zadruku.
3. Należy dokładnie wyśrodkować drukowane zdjęcie. W przeciwnym wypadku atrament może zostać naniesiony poza powierzchnię przeznaczoną do zadruku (patrz pkt. 2).
4. Nośniki z powierzchnią do zadruku nie są wodoodporne. Aby nadruk się nie rozmazywał, należy odczekać, aż atrament wyschnie. Sugerujemy, aby odczekać przynajmniej 2 godziny w przypadku nośników z powierzchnią matową i 24 godziny w przypadku nośników w powierzchnią błyszczącą.
5. Aby chronić powierzchnię niektórzy stosują folię lub przezroczysty lakier. Ponieważ nie sprawdzaliśmy tego sposobu (ze względu na wiele rodzajów tych środków istniejących na rynku), nie możemy polecić żadnego z nich. Radzimy zapytać się dostawcy tego rodzaju produktów czy można je stosować w przypadku produktów optycznych (czy np. nie uszkodzą nośnika).
6. Na jakość nadruku mają także wpływ jego rozdzielczość i rozmiar. Użycie białych liter na czarnym tle lub zbyt dużych pogrubionych liter na białym tle może spowodować, że nadruk będzie sechł zbyt wolno i rozleje się na powierzchnię nie przeznaczoną do zadruku. Małe krople atramentu zazwyczaj schną szybciej i nie powodują takich nieodgodności.
7. Warto zauważyć, że różne kolory atramentu mogą mieć różny czas schnięcia. Oznacza to, że kolory sąsiądujące ze sobą mogą się ze sobą zlewać, co niekorzystnie wpłynie na jakość wydruku. Takie problemy można wyeliminować poprzez dodanie wąskich, białych linii.
8. Aby uzyskać nadruk o jakości zdjęcia należy użyć możliwie najwyższej rozdzielczości oraz schematu kolorów.
9.  Kiedy liczy się czas zadruku, należy wziąć pod uwagę czas schnięcia atramentu. Im szybciej się drukuje, tym stopień wyschnięcia powierzchni nośnika wychodzącego z drukarki jest mniejszy.
10. Należy dopasować ustawienia nasycenia, jasności i kontrastu do drukowanego obrazu. Jeśli obraz jest utrzymany w ciemnej tonacji, przydatnym może okazać się jego rozjaśnienie - dzięki temu atrament będzie sechł szybciej i nie będzie się rozlewał. W przypadku jasnych obrazów korzystne będzie zwiększenie ustawień tych parametrów. Dostęp do ustawień tych parametrów możliwy jest poprzez opcje sterowników drukarki. Czasami trzeba wykonać kilka wydruków próbnych aby ustawić optymalne parametry nadruku.
11. Podsumowując: należy pamiętać, że o parametrach i jakości nadruku decyduje aktualnie wykorzystywany w nim obraz. Niektóre projekty są lepsze do wykorzystania na płytach CD/DVD niż inne. Należy także wziąć pod uwagę możliwości konkretnego modelu drukarki.