Czym jest technologia LightScribe™?

Wyobraź sobie, że wkładasz dysk do napędu i nagrywasz na nim swoje dane. Myślisz sobie — nic nowego. Lecz teraz wyobraź sobie, jak bierzesz ten sam dysk, obracasz go na drugą stronę w tym samym napędzie, a następnie tworzysz profesjonalnie wyglądającą etykietę, wydrukowaną laserowo na samej powierzchni nośnika.

To proste — po prostu „zapisz, obróć, zapisz”. Jest to możliwe dzięki technologii LightScribe, pozwalającej na zapisywanie etykiet bezpośrednio na dysku.

Płyty DVD LightScribe w wersji 1.2 można nagrywać z szybkością 16x, a czas nadruku skrócono o 30%! Powierzchnię płyty DVD można teraz zadrukować w ciągu 21 minut (redukcja z 35 minut). Wiele napędów LightScribe może wymagać aktualizacji sterowników, żeby uzyskać pełne korzyści z nowego nośnika. Są one dostępne w witrynie www.lightscribe.com.


Nasza firma-matka, Mitsubishi Kagaku Media, pracowała razem z firmą Hewlett-Packard (HP) nad stworzeniem tych nowych dysków jako uzupełnienia dla napędów i oprogramowania obsługującego technologię LightScribe.

Płyty LightScribe są teraz dostępne z kolorowym tłem. Dostępnych jest pięć kolorów tła: Czerwony, pomarańczowy, żółty, niebieski i zielony oraz oryginalny: złoty. Twórz niestandardowe, profesjonalnie wyglądające etykiety i używaj kolorowego tła do organizowania kolekcji płyt CD i DVD na użytek biznesowy i osobisty. Żeby uzyskać najlepszej jakości etykiety zaleca się okresową aktualizację oprogramowania LightScribe (dostępne w witrynie www.lightscribe.com). 

Jak to działa?

Zapisz ścieżki po stronie danych dysku. 

Obróć dysk na drugą stronę i włóż z powrotem do napędu. 

Zapisz swoją etykietę, uruchamiając oprogramowanie do tworzenia etykiet obsługujące technologię LightScribe i wybierając obszar roboczy szablonu dysku CD.

To jest naprawdę proste, lecz jeśli interesują Cię szczegóły techniczne, zapoznaj się z informacjami poniżej.

 
Szczegóły techniczne:

Twój napęd CD/DVD obsługujący technologię LightScribe wyposażono w specjalny laser, który wysyła energię świetlną do powłoki barwnika po stronie etykiety dysku. Światło lasera powoduje zmianę chemiczną w warstwie barwnika, która powoduje pojawienie się widocznego punktu. Dzięki precyzji lasera, technologia LightScribe pozwala dostarczyć ściśle kontrolowaną energię świetlną do wielu punktów na powierzchni dysku, podczas gdy wiruje on w napędzie. W efekcie powstaje reprodukcja wysokiej rozdzielczości elementów artystycznych, tekstu lub zdjęć ułożonych w aplikacji.

Jak używać nośników LightScribe CD-R i uzyskać najlepsze rezultaty?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj nośnika w następujący sposób:

Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu
Użyć od razu po otwarciu
Przechowywać dysk w pudełku z papierową wkładką. Nie przechowywać w pudełku, którego elementy mogą dotykać powierzchni płyty
Unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni etykiety oraz kontaktu z wodą i tłustymi substancjami.
Jeśli na płycie pojawią się plamy, należy je usunąć przy użyciu miękkiej ściereczki
Nie używać do czyszczenia powierzchni rozpuszczalników, rozcieńczalników, płynów antystatycznych ani płynów do czyszczenia płyt
Nie pisać na powierzchni etykiety, ani nie używać naklejek.
Głębokie zarysowanie powierzchni etykiety może spowodować przebarwienie powierzchni płyty.

Etykiety LightScribe szybko blakną, po pewnym czasie pojawia się widoczna warstwa białego proszku.

Związki chemiczne etykiet LightScribe mogą wchodzić w reakcje z niektórymi często stosowanymi materiałami. Należy do nich również PCW wykorzystywany w koszulkach segregatorów i portfeli na płyty CD/DVD. Do innych substancji chemicznych, które należy przechowywać z dala od płyt w technologii LightScribe należą witamina E, glikol polietylenowy (PEG) i alkohole. Te ostatnie substancje często występują w kremach do rąk i produktach pielęgnacji włosów. Zalecane rozwiązanie: Nie przechowywać płyt LightScribe w koszulkach z PCW. PCW można z łatwością zidentyfikować po „plastikowym” zapachu. Płyty LightScribe należy przechowywać w koszulkach z polipropylenu, substancji Mylar lub Tyvek. Substancje te nie mają szczególnego zapachu. Płyty LightScribe należy również przechowywać z dala od kremów do rąk i produktów pielęgnacji włosów. Zaleca się przechowywanie płyt LightScribe w indywidualnych opakowaniach. Ponadto należy unikać nadmiernego nagrzewania (obserwowanego wewnątrz samochodów latem) i bezpośredniego nasłonecznienia, żeby zachować integralność etykiety i strony z danymi płyt LightScribe.

Niektóre dyski z etykietą w technologii Lightscribe pokrywają się białym proszkiem. Dlaczego tak się dzieje?

Biały proszek pojawiający się na niektórych płytach z etykietami pojawia się wskutek zachodzenia procesów krystalizacji w obrębie warstwy ochronnej na stronie z etykietą. Te procesy nie są szkodliwe, a proszek można łatwo usunąć za pomocą nawilżonej szmatki. Wytarcie dysku nawilżoną szmatką nie spowoduje uszkodzenia etykiety.

Czy promieniowanie ultrafioletowe powoduje blaknięcie etykietki LightScribe? W jakim stopniu obrazek blaknie i w jakim okresie czasu?

Należy unikać długotrwałego bezpośredniego wystawiania na działanie promieniowania ultrafioletowego i światła słonecznego, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem strony płyty, na której zapisane są dane oraz blaknięciem obrazka na etykiecie. Obrazek wystawiony bezpośrednio na działanie promieniowania ultrafioletowego i światła słonecznego wyblaknie, jednak szybkość tego procesu będzie uzależniona od natężenia światła i czasu wystawienia na działanie wymienionych czynników.