Lampy LED: atrakcyjny sposób na oświetlenie domu

20/03/2013

Oświetlenie odpowiada za około 15 – 20 proc. energii elektrycznej zużywanej w naszych domach. Zważywszy, ile pieniędzy przeznaczanych jest każdego roku na oświetlenie, może dziwić dlaczego wciąż niewiele osób korzysta z energooszczędnych rozwiązań. Sytuacja ta jednak dynamicznie się zmienia, stare nieefektywne żarówki są wycofywane z rynku, a w ich miejsce pojawiają się lampy oparte na diodach elektroluminescencyjnych (LED).

Jak większość artykułów elektronicznych wysokiej jakości, lampy LED działają bezawaryjnie bez względu na to, czy pozostają zapalone przez długi czas, czy też są regularnie włączane i wyłączane. Producenci LEDów uzyskują taką niezawodność poprzez stosowanie skutecznych systemów kontroli termicznej, które zapobiegają przegrzewaniu się lamp.

Oświetlenie renomowanego producenta jest w stanie działać nawet ponad 35 000 godzin, czyli przynajmniej dwukrotnie, a często trzy- lub czterokrotnie dłużej, niż standardowa świetlówka kompaktowa (CFL). W przypadku lampy LED używanej przez kilka godzin każdego wieczora oznacza to, że można zainstalować ją w pokoju dziecka w dniu jego narodzin i wymienić dopiero wtedy, gdy nasza latorośl wyprowadzi się z domu i założy własną rodzinę.

LED product rangeAby wykorzystać pełen potencjał oświetlenia LED, warto kupić lampy wysokiej jakości. Nowa technologia konstrukcyjna gwarantuje skuteczne odprowadzanie ciepła, zwiększając ich trwałość. Układy LED przechodzą precyzyjną regulację kolorów, co zapewnia powtarzalność i gwarantuje, że w pomieszczeniu nie będzie lamp o różniących się odcieniach. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się dowolnym rodzajem oświetlenia (punktowym, akcentowym bądź ogólnym) zapewniającym dużą trwałość oraz niski pobór mocy.

Jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne i nastrojowe, przyciemniane lampy LED z reguły działają lepiej niż świetlówki kompaktowe, co więcej, zaczynają one natychmiast świecić
z pełną jasnością, bez żadnych opóźnień.


LED ExplodedWewnątrz lampy LED
Gdybyśmy rozłożyli lampę LED na części, znaleźlibyśmy szereg malutkich układów, które świecą, kiedy przepływa przez nie prąd. Właśnie te elementy są kluczem do przewagi LEDów nad standardowym oświetleniem. Niektóre lampy LED wytwarzają światło białe w sposób podobny do świetlówek kompaktowych — komponenty emitują niebieskie światło, a fosforowa powłoka na powierzchni diod przekształca jest w widzialne światło białe. Zdolność lamp LED do łatwego emulowania różnych odcieni światła jest ich kluczową, choć nie jedyną przewagą nad świetlówkami.

Świetlówki kompaktowe kontra lampy LEDLED comparisons
Używanie świetlówek kompaktowych wiąże się z wieloma problemami. Świetlówka zwykle osiąga pełną jasność dopiero po kilku minutach, a jej światło nie jest tak jasne, jak tradycyjnych żarówek. Ponadto świetlówki szybko ulegają degradacji, a emitowane przez nie promieniowanie ultrafioletowe z czasem powoduje blaknięcie tkanin, mebli czy dzieł sztuki.

Kolejną wadą świetlówek kompaktowych jest to, że potrzebują toksycznej rtęci, aby przekształcać prąd elektryczny w światło. Obecność rtęci oznacza, że nie można po prostu wyrzucić zużytej lampy, ponieważ może ona pęknąć i uwolnić trujące opary. Stare świetlówki należy oddawać do odpowiednio wyposażonych punktów zbiórki odpadów. Lampy LED nie zawierają żadnych niebezpiecznych materiałów, więc kiedy wreszcie przestaną działać, można łatwo poddać je recyklingowi. 

Technologia LED obecnie konkuruje z ekologicznymi lampami halogenowymi, które mogą oszczędzić ponad 30 proc. kosztów w porównaniu z konwencjonalnymi modelami. Lampy halogenowe, podobnie jak staromodne żarówki, wytwarzają światło przez rozgrzewanie wolframowego włókna. Nowe ekologiczne halogeny używają specjalnej powłoki, która odbija światło podczerwone z powrotem w kierunku żarnika, aby zwiększyć sprawność energetyczną. Jednakże lampy te są nadal znacznie mniej efektywne i trwałe, niż świetlówki kompaktowe i LEDy. Oświetlenie LED jest co najmniej trzykrotnie bardziej energooszczędne, niż ekologiczne lampy halogenowe, a dzięki wytrzymałej konstrukcji półprzewodnikowej działają nawet 15 razy dłużej (średni czas pracy lamp LED firmy Verbatim to około 25 lat).

Podsumowując, LEDy są bardzo dobrym rozwiązaniem przy wyborze oświetlenia domowego. Choć są droższe od standardowych świetlówek kompaktowych i ekologicznych lamp halogenowych, dzięki energooszczędności i długotrwałości okazują się w perspektywie dużo lepszym wyborem – zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych.

Zdjęcia i rysunki do artykułu można znaleźć pod adresem:
http://download.publitek.com/VERBATIM-LEDvCFL.zip


Verbatim:
Od 1969 r. Verbatim nadaje kierunek rozwojowi technologii nośników danych –
od dyskietek, poprzez nośniki magnetyczno-optyczne i płyty w formacie CD i DVD,
aż po najnowsze nośniki o wysokiej rozdzielczości, Blu-ray i HD DVD. Ponadto, Verbatim dostarcza wysokiej jakości produkty z segmentu napędów USB, kart pamięci Flash, SSD oraz zewnętrznych, przenośnych i biurkowych dysków twardych, a także rozmaitych akcesoriów komputerowych. Jako część Grupy Mitsubishi Kagaku Media, Verbatim należy do grupy Mitsubishi Chemical Holdings Corporation (MCHC) i korzysta z olbrzymiego potencjału badawczo-rozwojowego korporacji. Dzięki wprowadzanym innowacjom firma odegrała kluczową rolę w kształtowaniu się rynku nośników danych. Niezwykle surowe procedury kontroli jakości w trakcie procesu produkcyjnego gwarantują wysoką jakość wyrobów, dzięki której produkty Verbatim wielokrotnie uzyskiwały pierwsze miejsca
w międzynarodowych testach porównawczych. Verbatim jest liderem na europejskim rynku optycznych nośników danych.

Więcej informacji: www.verbatim.net.pl

Kontakt:
Maciej Wernicki
Glaubicz Garwolińska Consultants
Al. Szucha 16/18
00 - 582 Warsaw
phone: +48 (22) 629 21 71
mobile: +48 694 412 500
fax: +48 (22) 629 95 64
e-mail: m.wernicki@glaubicz.pl  
www.glaubicz.pl

Posted by Beth Morse at 1:27 PM email story