Case study: zastosowanie lamp LED firmy Verbatim w restauracji Bilbao Berria

10/06/2013

Popularna restauracja Bilbao Berria znajduje się w jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Barcelonie, przed jednym z głównych wejść do dzielnicy Barrio Gótico. Specjalnością restauracji są pintxos, tradycyjne przekąski kuchni baskijskiej oraz dania przygotowywane z produktów sezonowych. Bilbao Berria ma dwa piętra różniące się między sobą wystrojem. Parter ma charakter nieformalny, wyposażony jest w długi bar pełnym pintxos oraz tapas serwowanych na ciepło i zimno. Niższe piętro jest bardziej wyciszone i intymne, gdzie poza przekąskami, serwowane są dania sezonowe oparte na szerokim wyborze hiszpańskich produktów.

Restauracja Bilbao Berria jest otwarta przez 16 godzin dziennie, więc koszty oświetlenia są wysokie. Jest to bardzo popularne i wiecznie zatłoczone miejsce spotkań. Kolorowe przekąski na głównym barze natychmiast przyciągają uwagę, kluczem do podkreślenia ich atrakcyjności jest także dobre oświetlenie.

Restaurant Bilbao Berria Dining AreaKierownictwo restauracji zawsze przywiązywało dużą wagę do ochrony środowiska i szukało rozwiązania, które nie tylko zwiększa satysfakcję klientów, ale także ogranicza koszty związane elektrycznością. Właśnie to był jeden z głównych powodów, dlaczego tradycyjne lampy żarowe i halogenowe zamieniono na oświetlenie LED firm Verbatim.

„Decyzję o wymianie oświetlenia podjęliśmy z dwóch powodów. Po pierwsze, duża część oświetlenia pracuje 16 godzin na dobę – przy standardowych żarówkach wiązało się to z wysokimi rachunkami za prąd. Druga kwestia to fakt, iż lampy, których do tej pory używaliśmy przy podświetlaniu przekąsek produkowały dużo ciepła, co powodowało nagrzewanie się jedzenia. Na szczęście lampy Verbatim uwolniły nas od tych problemów” powiedział Pedro López, dyrektor zarządzający i współwłaściciel restauracji Bilbao Berria.

„Rzadsze wymiany żarówek to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również czasu. Myślę, że kluczowym elementem jest zdecydowanie mniejszy pobór prądu. Koszty związane z instalacją lamp LED firmy Verbatim zwróciły się w ciągu 4 miesięcy. Problem związany z nadmierną emisją ciepła także został całkowicie wyeliminowany.”Restaurant Bilbao berria wine

W restauracji Bilbao Berria Barcelona zainstalowano ponad 250 lamp Verbatim LED, m.in. typu AR111, Classic A i B E27, PAR16 oraz MR16. Oświetlają one dwie sale jadalne restauracji, schody i łazienki. Mimo dużej liczby lamp, cały proces instalacji trwał tylko kilka godzin, gdyż LEDy firmy Verbatim pasują do standardowych oprawek.

Lokale gastronomiczne, otwarte po kilkanaście godzin na dobę doskonale ilustrują zalety stosowania lamp LED. Oszczędność poboru prądu wynosząca nawet 85% w stosunku do klasycznych żarówek sprawia, że inwestycja zwraca się już po kilku miesiącach. LEDy firmy Verbatim mogą działać do 35 000 godzin, co w przypadku restauracji Bilbao Berria oznacza 6-7 lat użytkowania po 16 godzin dziennie. Okres użytkowania tradycyjnej żarówki to tylko 1000 godzin.

„Instalacja naszych lamp w restauracji Bilbao Berria w Barcelonie pomogła nam zbudować dobrą reputację wśród lokalnych operatorów hoteli i restauracji. Cieszymy się, że właściciele Bilbao Berria doceniają jakość LEDów Verbatim i dostrzegają zalety związane z modernizacją oświetlenia. Usatysfakcjonowany klient to nasz najlepszy list polecający”, powiedziała Cristina Font, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Verbatim España.

 

Posted by Beth Morse at 1:30 PM email story