21998_LandingPage_848x345_SSD_SATA-III_PL.jpg

Czym są dyski SSD?

Dyski Solid State Drives (SSD) to półprzewodnikowe urządzenia do przechowywania danych przeznaczone dla laptopów i komputerów stacjonarnych. Dyski SSD działają podobnie do tradycyjnych dysków twardych, ale nie zawierają żadnych elementów ruchomych. Jest to zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami napędów. Dzięki temu dyski SSD są szybsze, cichsze, bardziej trwałe i energooszczędne niż tradycyjne dyski twarde.

 1. Szybsze wczytywanie, krótszy czas oczekiwania
  Pozbawione części ruchomych dyski SSD natychmiast działają z maksymalną prędkością. Dzięki temu czas uruchamiania komputera jest znacznie krótszy.
 2. Szybsza praca
  Transfer plików może się odbywać nawet o 1/3 szybciej niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD.
 3. Szybsze wyszukiwanie plików
  Wyszukiwanie plików odbywa się do 8 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD.
 4. Szybsze wczytywanie aplikacji
  Wszystkie aplikacje takie jak Adobe Photoshop czy Powerpoint otwierają się znacznie szybciej.
 5. Mniejszy pobór energii
  "Brak elementów ruchomych oznacza obniżony pobór energii, co gwarantuje wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii nawet o 30 minut!"
 6. O połowę mniej przestojów
  "Rutynowa konserwacja komputera powoduje obniżenie jego wydajności. W przypadku dysków SSD czas działania skanera antywirusowego lub innych działań konserwacyjnych jest skracany o połowę!"
 7. Wielozadaniowość
  Dzięki dyskom SSD jednoczesna obsługa wielu działań jest znacznie szybsza. Odpowiedz na swoje e-maile i edytuj zdjęcia nawet 3x szybciej niż wcześniej.
 8. iezwykle szybka edycja materiałów wideo
  Dyski SSD zapewniają edycję wideo nawet o 30% szybszą niż dotychczas!
 9. Nadzwyczajna trwałość
  "Dyski SSD pozbawione elementów ruchomych są niezwykle trwałe, odporne na nagrzewanie, wstrząsy i drgania."
 10. Bezgłośna praca
  "Dyski SSD są ciche, tak jak napędy USB flash. Koniec z nieprzyjemnymi dźwiękami podczas rozpędzania i hamowania dysku."
  Dysk SSD Dysk HDD
Czas uruchamiania Pozbawione części ruchomych dyski SSD uruchamiają się prawie natychmiastowo. Rozpędzenie elementów mechanicznych może potrwać kilkanaście sekund.
Czas dostępu Około 0,1 ms, ponieważ dane są odczytywane bezpośrednio z pamięci flash. Około 5-10 ms, ponieważ głowice dane muszą zostać odpowiednio ustawione, zanim dane zostaną odczytane.
Spójność Wydajność odczytu w przypadku dysków SSD jest zawsze taka sama bez względu na miejsce zapisania danych w urządzeniu. Wydajność odczytu może się różnić w zależności od położenia danych na dysku, zwłaszcza w przypadku danych pofragmentowanych.
Niezawodność Brak elementów mechanicznych praktycznie eliminuje możliwość uszkodzenia. Tradycyjne dyski HDD są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane zużyciem podzespołów.
Pobór energii Pobór energii zazwyczaj stanowi od 1/2 do 1/3 poboru standardowego dysku HDD Dodatkowa energia jest wymagana do rozpędzenia talerzy dysku i poruszania głowicami zapisu i odczytu.
Głośność Dyski SSD są bezgłośne ponieważ w nich wnętrzu nie są wykonywane żadne działania mechaniczne. Zależnie od modelu, ale zazwyczaj słyszalny jest hałas podczas rozpędzania talerzy.
Rozmiary i waga Pamięci flash są niezwykle małe i lekkie w porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD. Zależnie od wielkości i wydajności, ale zazwyczaj są większe i cięższe od dysków SSD.
Trwałość Dyski SSD i dane zapisane na nich nie są podatne na uszkodzenia spowodowane drganiami, uderzeniem ani działaniem pola magnetycznego. Zmiany w warunkach otoczenia również nie mają wpływu na dyski SSD. Elementy ruchome są niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia. Ponadto zmiany w warunkach otoczenia i działaniu pól magnetycznych mogą uszkodzić lub zniszczyć dane zapisane na dysku.
  Dysk SSD
Wewnętrzny dysk SSD Dysk SSD przeznaczony do montażu wewnątrz laptopa lub komputera stacjonarnego.
Zewnętrzny dysk SSD Dysk SSD przeznaczony do podłączenia do laptopa lub komputera stacjonarnego za pomocą interfejsu zewnętrznego, np.: USB.
SATA Serial Advanced Technology Attachment – magistrala umożliwiająca połączenie komputerów przenośnych i stacjonarnych oraz urządzeń pamięci masowych (dyski HDD, SSD i inne).
SATA-II SATA 3 Gb/s. Szybkość przesyłania danych: 300 MB/s.
SATA-III SATA 6 Gb/s. Szybkość przesyłania danych: 600 MB/s.
EDC/ECC EDC: Kod detekcji błędów. ECC: Kod naprawy błędów.
Usuwanie elementów bezużytecznych Przed zapisaniem bloku danych na dysku SSD blok musi zostać oczyszczony (czyli elementy bezużyteczne muszą zostać usunięte). Funkcja TRIM zapewnia oczyszczenie danych na dysku SSD podczas przestojów w pracy. Każdego rodzaju dysk SSD jest wyposażony w mechanizm usuwania elementów bezużytecznych. Mechanizmy te różnią się jednak szybkością pracy. Funkcja TRIM jest najbardziej dopracowanym z mechanizmów oczyszczających dostępnych na rynku.
Obsługa funkcji SMART S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technology) to funkcja składająca się z zestawu poleceń pozwalających na wykrywanie potencjalnych problemów z dyskiem twardym. Celem działania funkcji jest określenie momentu wymiany dysku zanim ulegnie on awarii.
Obsługa funkcji Trim Polecenie Trim przesyła do systemu operacyjnego informacje o blokach na dysku SSD, które nie są już używane i można je wyczyścić. To polecenie systemu operacyjnego przesyła komunikaty do dysku SSD informujące o tym, które dane można zignorować podczas oczyszczania dysku.
Obsługa kolejkowania zadań NCQ (Native Command Queuing) Ta funkcja pozwala zoptymalizować kolejność wykonywania poleceń odczytu i zapisu (w przypadku dysków HDD i SSD) co zapewnia zwiększenie wydajności działania dysków.
Algorytm globalnego zrównoważenia zużycia pamięci Jeśli dane będą zapisywane i usuwane wyłącznie w jednym bloku pamięci, to blok ten ulegnie zużyciu szybciej niż pozostałe bloki. Dzięki funkcji zrównoważonego użycia pamięci wszystkie bloki pamięci flash na dysku SSD używane są równomiernie.
Średni czas bezawaryjnej pracy Średni czas bezawaryjnej pracy. Szacunkowy czas między usterkami działającego systemu. Ta wartość jest obliczana jako suma okresów pracy podzielona przez liczbę występujących awarii.
Oprogramowanie NTI ECHO do klonowania danych Drive cloning software enabling the cloning (copying) of the notebook/PC hard drive to the solid state drive.
Molex Rodzaj wtyczki służącej do podłączania napędów w komputerze.
NAND Flash Typ pamięci flash, nieulotnej pamięci do przechowywania danych. Pamięć NAND flash składa się z bloków, a każdy blok składa się ze stron.
MLC / SLC Komórki Multi-Level Cell (MLC) i Single-Level Cell (SLC) to dwa różne rodzaje komórek pamięci stosowane w napędach NAND flash. Komórki SLC przechowują po jednym bicie danych. Jest to droższe rozwiązanie, ale zapewnia niższe zużycie energii. Transfer danych jest szybszy i bardziej niezawodny niż w przypadku komórek MLC. Komórki MLC przechowują więcej niż jeden bit danych. Główną zaletą jest gęstsze upakowanie danych; w jednym układzie można przechowywać dwukrotnie (lub nawet więcej) danych niż w przypadku rozwiązania SLC. Rozwiązanie to jest tańsze, ponieważ wymagana powierzchnia układu jest mniejsza.
Kontroler SSD Kontroler zarządza danymi w pamięci flash i komunikuje się z komputerem. Kontrolery są produkowane przez kilka firm, np.: Jmicron, Indilinx, Marvel i Innostor. Wydajność dysku SSD jest uzależniona od kontrolera; najwyższa wydajność zapewniają kontrolery SandForce.
Zarządzanie uszkodzonymi blokami Funkcja zarządzania uszkodzonymi blokami w dyskach SSD służy do przenoszenia danych z uszkodzonych komórek do innych obszarów na dysku. Następnie komórki uszkodzone są trwale odłączane. Oznacza to, że pojemność dysku z czasem się zmniejsza, ale bezpieczeństwo danych i szybkość przesyłu danych pozostają niezmienne.
IOPS Liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Ta wartość opisuje liczbę operacji wejścia/wyjścia obsługiwanych przez dysk SSD. Im wyższa wartość, tym szybszy dany dysk SSD. Jeśli jednak dysk działa przez dłuższy czas, wartość ta zmniejsza się, ponieważ wymagana jest obsługa coraz większej liczby operacji.
Superkondensator Superkondensator stanowi tymczasowy, niezawodny bufor zasilania. W przypadku nagłej utraty zasilania dysk dokończy rozpoczęte operacje bez utraty danych. Superkondensator zapewnia zmniejszenie wagi i wydłużenie czasu pracy dysku.

Pokaż

Wszystkie produkty

Pojemność

128 GB
256 GB

Interfejs

USB 3.0

Inne

Zewnętrzny dysk SSD

CenaZewnętrzny napęd SSD USB3.0

 • Bardzo wydajne półprzewodnikowe rozwiązanie do przechowywania danych
 • Elegancka, czarna obudowa o rozmiarze karty kredytowej
 • Kompaktowa, lekka i odporna na wstrząsy
 • Niski pobór energii wydłuża czas pracy komputera przenośnego na baterii
 • 100% zgodność z portami USB 2.0

 • Wyświetl szczegóły